Turystyka niewątpliwie należy do tych branż, które zostały najmocniej dotknięte gospodarczymi skutkami epidemii koronawirusa. Obostrzenia wprowadzone przez rządy w większości krajów na świecie, w tym również rząd RP, sprawiają, że ruch turystyczny praktycznie zamarł. Firmy działające w branży stoją na granicy upadłości. Grozi im widmo masowych zwolnień, całkowity zastój przepływu pieniędzy i w zasadzie marne perspektywy na przyszłość. Jak koronawirus wpłynie na branżę turystyczną?
Dlaczego branża turystyczna jest tak ważna dla gospodarki?
Branża turystyczna w Polsce według niektórych szacunków odpowiada za aż około 6% polskiego PKB. Według statystyk zatrudnia około 700 000 osób. Oczywiście to nie tylko i wyłącznie firmy specjalizujące się w organizowaniu wycieczek, czy też podróży. To także sieć hoteli, pensjonatów, czy też gospodarstwa agroturystyczne. To również pracujący często na samozatrudnieniu przewodnicy turystyczni. Dodatkowo z branżą turystyczną ściśle związane są również inne gałęzie gospodarki, jak transport, czy też gastronomia. Jak więc widać sieć zależności jest ogromna. Szacuje się, że na rynku pracy szukać zatrudnienia będzie aż około 600 000 osób do tej pory związanych z turystyką. Trudno oczywiście mówić o tym, czy tarcza antykryzysowa pozwoli firmom turystycznym przetrwać. Albowiem trudno jest teraz ocenić, jakie skutki przyniesie pomoc finansowa państwa i czy będzie ona wystarczająca.
Jak koronawirus wpłynie na branżę turystyczną?
Przede wszystkim wielu ekspertów podkreśla, że po zakończeniu epidemii całkowicie zmieni się charakter podróży. Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się podróże do egzotycznych krajów, co wiązało się przede wszystkim dosyć tani przelotami. Ale niestety branża lotnicza również cierpi ze względu na rozwój epidemii i wydaje się, że po jej zakończeniu będzie chciała zrekompensować sobie straty poprzez znaczne podniesienie cen przelotów. Poza tym wydaje się, że zmieni się również nasze podejście do podróży. Będziemy raczej bali się dalekich wyjazdów do egzotycznych zakątków świata, w obawie przed różnego rodzaju infekcjami. Specjaliści od turystyki wskazują, że znacznie zwiększy się zapotrzebowanie na lokalne usługi turystyczne. Polacy będą chętnie podróżować po własnym kraju. To również szansa dla wielu biur podróży działających na lokalnym rynku, a także rodzimych sieci hotelowych i pasjonatów i punktów gastronomicznych. Wydaje się, że jedyną szansę na przetrwanie wielu firmy czy też biur podróży jest przemodelowanie swojej oferty i skupienie się na rynku krajowym.