Bruksizm to bardzo nieprzyjemna choroba, która objawia się nieświadomym, systematycznym oraz przeważnie nocnym zgrzytaniem zębami i zaciskaniem ich. Tego rodzaju nieleczona dolegliwość może prowadzić do nadmiernej pracy żuchwy i jej przeciążenia, jak również ścierania zębów. Warto przeprowadzić szybką i pełną diagnostykę, jak również wdrożyć leczenie, które polega na zastosowaniu szyn relaksacyjnych oraz masażach.
Nieświadome zgrzytanie zębami bardzo często jest przez nas dość mocno lekceważone. Niestety zbyt późne udanie się do stomatologa może prowadzić do tego, że po pierwsze i tak będziemy musieli bruksizm wyleczyć, do tego zaś dojdą nam dodatkowo koszty typowo stomatologiczne, związane z leczeniem startych, uszkodzonych i nadwrażliwych zębów.
Bruksizm, który nie będzie w porę zdiagnozowany i leczony, doprowadzić może do znacznego uszkodzenia zębów, w konsekwencji zaś do konieczności usunięcia niektórych z nich.
Jeżeli chcemy uniknąć problemów, zmniejszyć koszty leczenia i po prostu normalnie funkcjonować, zdecydowanie musimy zwracać uwagę na objawy, jak również zająć się profilaktyką.
Zobacz także: https://lamala.pl/czym-zajmuje-sie-protetyk/
Jaka jest profilaktyka bruksizmu?
Bruksizm jako choroba nie ma ściśle określonych przyczyn. Z oczywistych względów mogą to być uwarunkowania genetyczne, niemniej jednak uważa się, że w dużej mierze bruksizm może być powodowany przez stresujący tryb życia, jak również nieodpowiedni tryb życia. Do profilaktyki w tym zakresie możemy zaliczyć więc wszystkie działania zmierzające do tego, aby redukować stres.
Nie bez znaczenia są również wizyty kontrolne u stomatologa, który może dokonać przeglądu zębów i zdiagnozować bruksizm. Kompleksową pomoc w tym zakresie otrzymamy w przychodni MCS https://mcs-przychodnia.pl/.
W jaki sposób można leczyć bruksizm?
Jeśli mamy już zdiagnozowany bruksizm, zdecydowanie warto podjąć odpowiednie metody leczenia, dzięki którym zmniejszymy napięcie mięśniowe, jak również zminimalizujemy problem. Jedną z metod leczenia bruksizmu jest oczywiście zastosowanie specjalnie zaprojektowanych szyn relaksacyjnych.
Szyny relaksacyjne są zaprojektowane w taki sposób, aby zapobiegać ścieraniu się zębów w trakcie snu. Szyny są bezpieczne w użytkowaniu, komfortowe, przede wszystkim skuteczne.
Inna metoda to zastosowanie specjalnego masażu, który pozytywnie wpływa na pracę żuchwy i zdecydowanie zmniejsza napięcie, które występuje w mięśniach. Można stosować zarówno masaż tradycyjny, jak również z pomocą specjalnego lasera.