Kiedy byliśmy dziećmi, rodzice ostrzegali nas przed niebezpieczeństwami związanymi z noszeniem okularów. Mówili, że gdy raz założymy te małe soczewki na twarz, będą one tam przyklejone i trudno będzie je ponownie zdjąć. To samo dotyczy soczewek kontaktowych – są one czymś więcej niż tylko modą dla hippisów i niepewnych siebie maniaków. Te niewinne, małe soczewki kontaktowe mogą zaoferować nam wiele korzyści. Mogą nawilżać oczy, gdy bardzo się pocisz, eliminować katar, a nawet pomagać Ci widzieć przy słabym oświetleniu lub w nocy! W tym artykule wyjaśnimy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o rozpoczęciu noszenia soczewek kontaktowych. 

Czym są soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to małe, cienkie plastikowe soczewki, które umieszcza się w oku. W przeciwieństwie do okularów, które są grube i zakrywają całe oko, soczewki kontaktowe zakrywają tylko kolorową część oka. Ponieważ nosi się je tylko w jednym oku, soczewki kontaktowe są znacznie lżejszą opcją niż okulary, co sprawia, że są wygodniejsze w noszeniu przez cały dzień. Można je zdejmować na noc lub gdy chcesz pływać lub uprawiać sport. Soczewki kontaktowe są jedną z najbardziej powszechnych form korekcji, ale są też najbardziej kontrowersyjne. Mogą one korygować krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, a nawet usuwać kanaliki łzowe. Soczewki kontaktowe mogą sprawić, że Twoje oczy będą wyglądały młodziej, poprawią Twój nastrój i życie seksualne. Jest wiele powodów, dla których możesz chcieć nosić soczewki kontaktowe!

Dlaczego warto nosić soczewki kontaktowe?

Jeśli masz krótkowzroczność (miopię), możesz używać soczewek kontaktowych do korekcji wzroku. Osoby krótkowzroczne zazwyczaj mają błąd w widzeniu z bliska większy niż +0,75 dioptrii (DO). Kontakty korygują widzenie na odległość, czyli zamazaną lub niewyraźną część widzenia. Możesz nie widzieć dobrze z bliska i z daleka, ale powinieneś być w stanie widzieć wyraźnie pośrodku. Jeśli masz dalekowzroczność (nadwzroczność), możesz również skorygować swoje widzenie za pomocą kontaktów. Nadwzroczność zwykle ma błąd -0,75 DO lub mniej. Jeśli jesteś krótkowidzem, kontakty mogą pomóc Ci widzieć lepiej. Kiedy patrzysz na coś z bliska, oczy skupiają się na bliskiej odległości, co powoduje zamazany, niewyraźny widok. Jeśli nosisz kontakty, oczy skupiają się na odległości, co pozwala widzieć wyraźnie. Dalekowzroczność powoduje nieostre widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Jeśli masz astygmatyzm, kontakty mogą poprawić Twoje widzenie. Mogą one usunąć kanaliki łzowe i sprawić, że kształt oka będzie mniej nieregularny. Jeśli masz kataraktę, kontakty mogą pomóc Ci lepiej widzieć. Są one na tyle małe, że rozbijają zmętnienie soczewki, pozwalając Ci znów widzieć wyraźnie!

Istnieje jednak sposób na korekcje twojego wzroku, bez konieczności używania soczewek kontaktowych czy okularów korekcyjnych! Jest to Laserowa Korekcja Wzroku, którą koniecznie powinieneś się zainteresować!

Porady dla początkujących

  1. Upewnij się, że jesteś gotowy
  2. Wypróbuj różne rodzaje soczewek
  3. Wypróbuj różne marki
  4. Upewnij się, że prawidłowo czyścisz swoje soczewki
  5. Upewnij się, że prawidłowo nosisz swoje soczewki
  6. Upewnij się, że dbasz o swoje oczy:
  7. Nie noś soczewek kontaktowych podczas pływania
  8. Nie noś kontaktów zbyt długo
  9. Nie noś kontaktów w nocy
  10. Nie noś kontaktów, gdy jesteś chory

Podsumowanie

Soczewki kontaktowe mogą przynieść ludziom wiele korzyści. Niezależnie od tego, czy masz lekką krótkowzroczność, dalekowzroczność, czy astygmatyzm, soczewki kontaktowe mogą pomóc Ci widzieć wyraźnie. Mogą one również skorygować Twój wzrok i pomóc Ci widzieć lepiej. Do wyboru masz soczewki naturalne, implanty, soczewki wewnątrzgałkowe (IOL) i soczewki kroplowe. Upewnij się, że wybrałeś odpowiedni typ dla swoich potrzeb. Jest wiele rzeczy, o których należy pamiętać przy wyborze rodzaju soczewki. Upewnij się, że rozumiesz, jak wpływają one na Twoje oczy, jak długo powinieneś je nosić, jak o nie dbać i jak bezpiecznie je zdejmować. Soczewki kontaktowe mogą być wspaniałym rozwiązaniem, ale wiążą się też z pewnym ryzykiem i wyzwaniami. Zanim zaczniesz nosić soczewki kontaktowe, upewnij się, że jesteś gotowy na podjęcie zobowiązania. Wypróbuj różne rodzaje soczewek, aby znaleźć te, które będą dla Ciebie najlepsze. Wypróbuj różne marki, aby znaleźć wygodny dla siebie model. Noś soczewki prawidłowo, aby upewnić się, że nie ocierają się o Twoje oczy. Upewnij się, że prawidłowo czyścisz swoje soczewki, aby zapobiec infekcjom i zdejmujesz je wtedy, kiedy powinieneś.

sala weselna Previous post Jak za pomocą dekoracji odmienić salę weselną?
pielegnacja twarzy Next post Kolagenowy żel do mycia twarzy – dlaczego warto na niego stawiać?

Dodaj komentarz