Żłobek i klub malucha mają ten sam cel, jakim jest zapewnienie dzieciom odpowiedniej opieki. Mimo, że te placówki wydają się być podobne, sporo je różni. Jakie są różnice między żłobkiem a klubem malucha? Jaką placówkę lepiej wybrać dla dziecka?
Różnice między żłobkiem a klubem malucha
Żłobek i klub malucha mają zapewnić opiekę nad dzieckiem, przez organizację zajęć edukacyjnych i opiekuńczo-wychowawczych. Jednak pomiędzy tymi placówkami istnieje kilka różnic. Pierwszą z nich jest wiek dzieci. O ile w żłobku przyjąć można dzieci, które ukończyły 20. tydzień życia, o tyle do klubu malucha mogą uczęszczać dzieci po ukończeniu roczku. Klub malucha w Lodzi przyjmuje dzieci w wieku 1-3 lata, przy czym trzecie urodziny to górna granica wieku. Różnice wynikają także z konieczności zatrudnienia pielęgniarki i położnej. W przypadku żłobka jest to konieczne, podczas gdy w klubie malucha nie jest to wymagane. Kolejna różnica to zajęcia z rodzicami. W żłobku takowych się nie preferuje. W klubie malucha rodzice mogą uczestniczyć w każdych zajęciach.
Kolejna różnica to czas przebywania w placówce. W klubie malucha dzieci mogą przebywać maksymalnie 5 godzin dziennie, podczas gdy w żłobku czas ten jest dłuższy. Co ważne, rodzice nie mogą wnioskować o dłuższy pobyt dziecka w klubiku. Żłobek ma obowiązek zapewnić wyżywienie, a klub malucha może je zapewnić, ale nie ma takiego obowiązku.
Klub malucha czy żłobek – na co się zdecydować?
Zarówno klub malucha, jak i żłobek zapewniają dzieciom opiekę i zajęcia edukacyjne. Jednak to do rodziców należy decyzja, gdzie poślą swoją pociechę. Jeśli mama lub tata wracają na pół etatu do pracy lub mają możliwość pracy zdalnej, wówczas dobrym rozwiązaniem jest klub malucha. Dziecko będzie przebywało wśród rówieśników i będzie pod fachową opieką. W przypadku powrotu do pracy na pełen etat żłobek wydaje się być lepszym rozwiązaniem. Klub malucha może być dobrym sprawdzianem przed posłaniem dziecka do żłobka. Maluch zobaczy czym jest rozstanie z rodzicem. Pozna ciekawe zajęcia, a klub malucha da mu możliwość doświadczania nowych sytuacji, które pozwolą dziecku odczuć radość i dumę z samego siebie.