Rodzicielstwo stanowi prawdziwe wyzwanie. Płacz, kłopoty z zasypianiem, kolki – to tylko jedne z wielu problemów, z którymi muszą się mierzyć opiekunowie maluchów. Niestety, wraz z dorastaniem pewne wybryki nie znikają, zostają po prostu zamienione przez inne, także przysparzające rodzicom zmartwień. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, które pozwolą poradzić sobie z trudnymi zachowaniami dziecka i całkowicie je wyeliminować.

Aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna dedykowana jest zwłaszcza dzieciom, które zmagają się z nadpobudliwością. Maluchy te mają zwykle mnóstwo energii, nie potrafią się skupić dłużej na jednej czynności, a wykonywanie tego samego przez dłużej niż dziesięć minut jest dla nich prawdziwą katorgą. Często dochodzą do tego problemy z zasypianiem i brak zmęczenia nawet po ciężkim dniu. W takich sytuacjach doskonale sprawdzi się aktywność fizyczna, a najlepiej sport grupowy, który wymaga nie tylko dużo wysiłku ze strony dziecka, ale także pozwala mu na uzyskanie odpowiedniej ilości bodźców poprzez kontakt z rówieśnikami.

Słuchanie audiobooków

Wiele dzieci nie lubi czytać książek, ponieważ uważają tą czynność za nudną i marnującą czas. Zwłaszcza w dobie komputerów, który zapewnia mnóstwo bodźców, ciężko jest kilku lub kilkunastolatka przekonać do przewertowania chociażby kilku stron. Idealnym rozwiązaniem dla dzieci przejawiających trudne bądź nadpobudliwe zachowania będzie słuchanie audiobooków. Dla najmłodszych polecany jest zwłaszcza Kubuś Puchatek, który skradł serca dzieci na całym świecie, starsze pociechy mogą z powodzeniem wsłuchiwać się w opowieści o czarodziejach. Niezależnie od wybranej książki, jej słuchanie będzie miało na dziecko zbawienny wpływ – nie tylko pomoże zasnąć, ale także ułatwi wyciszenie się, pozwoli pozbierać myśli, a w trudnej sytuacji może pozwolić na ucieczkę w świat wyobraźni i fantazji. Dzieci, które regularnie słuchają audiobooków uczą się ponadto wyłapywać istotne fakty, ćwiczą pamięć i koncentrację, a dodatkowo poszerzają zasób słów.

Dla rodziców zaś polecany jest „Sposób na trudne dziecko” audiobook, z którego można wynieść jeszcze więcej pomysłów na zapanowanie nad trudnymi emocjami dziecka.

Gry planszowe

Gry planszowe w ostatnich latach wróciły do łask i doskonale sprawdzą się w sytuacji, w której rodzice muszą sobie poradzić z trudnymi zachowaniami dziecka. Wspólne rozwiązywanie łamigłówek oraz zdrowa rywalizacja są dobrym sposobem na jeszcze lepsze poznanie własnego dziecka oraz zaobserwowanie, w jakich sytuacjach się denerwuje, co działa na nie uspokajająco i czy dobrze się odnajduje podczas pracy w grupie. Gry planszowe uczą maluchy przekuwać negatywne emocje w intensywne myślenie nad tym, w jaki sposób pokonać gracza, a dodatkowo ćwiczą logiczne myślenie, uczą jak łączyć fakty oraz poprawiają pamięć i koncentrację. Na rynku dostępne są także gry, które wymagają od graczy zaangażowania manualnego, co pozwoli dziecku znaleźć ujście dla nadmiaru energii.

rusztowanie Previous post Dobrej klasy rusztowania używane — o jakich mowa?
plac zabaw Next post Drewniany plac zabaw. Czy to ciekawa atrakcja dla dzieci?

Dodaj komentarz