Rusztowania ramowe są przydatne podczas przeprowadzania większości prac budowlano-remontowych. Te tymczasowe konstrukcje umożliwiają wykonanie elewacji, czy renowacji dachu, a więc wszelkich czynności montażowych, które są przeprowadzane na pewnej wysokości. Najczęściej inwestorzy decydują się na kupno lub wynajem rusztowań używanych. Czym kierować się podczas ich wyboru? Podpowiadamy.

Rodzaje rusztowań

W branży budowlanej wykorzystuje się różnego rodzaju rusztowania używane, które różnią się między sobą sposobem składania i możliwościami wykorzystania. Wśród najczęściej stosowanych, wyróżnia się modele ramowe, modułowe, rurowo-złączkowe, a także warszawskie. Te pierwsze są najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, które w szybki sposób pozwala na uzyskanie prostej powierzchni rusztowania elewacyjnego. Są one montowane za pomocą kotew przy budynkach i wykorzystuje się je w szeroko pojętym budownictwie ogólnym.

Z kolei modułowe mają dwie poprzecznice i stojaki, które są ich osobnymi elementami. Pozwalają na wykonanie bardziej skomplikowanych konstrukcji, dlatego też najczęściej wykorzystywane są na przykład podczas organizacji imprez masowych. Modele złączkowe są rzadko wybierane przez inwestorów ze względu na ich skomplikowany sposób mocowania.

Zobacz także: https://dizajns.pl/wybieramy-szalunki-scienne-na-co-zwrocic-uwage-aby-postawic-na-jakosc/

Czym kierować się podczas wyboru rusztowania używanego?

Wybierając rusztowania używane, warto sprawdzić ofertę renomowanych firm, które zajmują się sprzedażą i wynajmem tego typu konstrukcji, takich jak na przykład https://szalbud.pl/. Przedsiębiorstwa takie zazwyczaj posiadają jedynie modele od sprawdzonych dostawców, które cechują się solidnością i wysoką jakością.

Poszukując rusztowań używanych, warto jednak zwrócić uwagę na ich parametry techniczne. Wśród nich można wymienić między innymi maksymalne obciążenie podestu. Powinno być ono uzależnione od tego, czy planujemy na nim składować ciężkie materiały, czy też nie. Ważna jest również maksymalna wysokość rusztowania, a także rodzaj zastosowanych połączeń. Aby zapewnić sobie lub swoim pracownikom komfort podczas wykonywania poszczególnych czynności na wysokości, warto zwrócić uwagę również na szerokość i długość pomostu. Optymalne rozwiązanie to 70 cm.

Ostatnim bardzo istotnym aspektem, który wpływa na jakość całej konstrukcji, jest rodzaj materiału, z którego wykonano rusztowanie. Zazwyczaj wykorzystuje się w nim elementy stalowe lub drewniane. Te pierwsze powinny być pokryte ocynkiem. Z kolei te drugie dobrze zaimpregnowane, aby zachowały swoje właściwości, nawet gdy będą używane w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

wybor wakacji Previous post Wakacje w Zakynthos – 3 powody dla których warto tam być
audiobook audioteka Next post Jak poradzić sobie z trudnymi zachowaniami dziecka?

Dodaj komentarz