Nie znaczy to, że scena mody innych dekad jest mniej interesująca, ale lata 60. są nieskończenie fascynujące. Poza kilkoma rewolucyjnymi wydarzeniami w świecie muzyki, lata sześćdziesiąte przyniosły również pewne przełomowe zmiany w świecie mody. Podobnie jak trendy muzyczne lat 60-tych, również i moda lat 60-tych jest bardzo wpływowa i nadal rezonuje w dzisiejszym stylu.

Dowiedzenie się więcej o ikonicznej scenie mody lat 60. jest niezbędne, jeśli chcesz zostać prawdziwym fashionistą w obecnej epoce. Chcesz zobaczyć, które trendy są ponadczasowe, a które mają potencjał, by je przywrócić. W każdym razie, bardzo interesujące jest sprawdzenie trendów mody tej dekady, więc spójrzmy na kilka z nich poniżej:

Spódniczka mini

Jednym z pierwszych stylów modowych, które rozpoczęły się w latach 60-tych, jest minispódniczka, która podobno została stworzona przez kultową brytyjską projektantkę mody Mary Quant. Ubranie to szybko przerodziło się w furię. Była więc jednym z decydujących trendów w modzie w tej dekadzie, nie mówiąc już o jej stałej popularności do dziś. W rzeczywistości istnieje kilka trendów w modzie, które prawdopodobnie są starsze niż nam się wydaje.
Podczas gdy wcześniej istniały krótkie spódnice, były one ograniczone tylko do tancerzy, sportowców i cheerleaderek. Kreacja Quant’a pojawiła się we właściwym momencie, w czasie, gdy moda „Swinging London” cieszyła się szczytem. Od tego czasu minispódniczki stały się jedną z najpopularniejszych części garderoby w modzie damskiej.

Mod

„Mod” to zjawisko modowe, które powstało z trendu „Swinginging London”. Pochodzi z pomysłu młodych ludzi w Londynie, którzy chcieli przyjąć wszystko, co „nowe”, „fajne” i „innowacyjne”. Mod ten podkreśla jasne kolory, długie włosy, buty, mini spódniczki, gorące spodnie i odważne grafiki – to wyraźny kontrast w stosunku do konserwatywnego stylu lat 50.

Brain Jones

Brian Jones jest spóźnionym członkiem angielskiej grupy blues-rockowej The Rolling Stones. Należał do tych, którzy ożywili i spopularyzowali „dandysowski” wygląd z XVIII-XIX wieku, charakterystyczny dla brytyjskiej mody „modowej” lat 60.

Styl uliczny

Po II wojnie światowej młodzi (czy też „yuppies”, choć termin ten pojawił się później, nawiasem mówiąc, w latach osiemdziesiątych) dużo zarabiali. Doprowadziło to do powstania wśród nich chęci noszenia ubrań, które nie były zbyt dorosłe, ale poza tym były adekwatne do wieku.
Projektanci, tacy jak Mary Quant, wymyślili style mody, które były szczególnie skierowane do młodych ludzi prowadzących aktywny miejski styl życia. Sklepy i butiki, które sprzedawały takie ubrania w „stylu ulicznym”, były modne i jednocześnie przystępne cenowo, tak aby młodzi ludzie mogli je nosić przy każdej okazji.

Swinging-Londyn

Brytyjska inwazja, która wybuchła w Stanach Zjednoczonych, była jednym z głównych czynników rosnącej światowej fascynacji modą i kulturą lat 60. ubiegłego wieku w Londynie. Znany jako „Swinginging London”, trend ten dał światu swoją pierwszą prawdziwą „minispódniczkę”.
Również pierwsze supermodelki (takie jak Twiggy i Jean Shrimpton) uczyniły styl „modowy” popularnym. Style te obejmowały również takie projekty, jak Union Jack, który był brytyjską flagą i symbolem dumy narodowej. Została ona umieszczona na wszystkich ubraniach, od ubrań po Mini Coopery.

Brigitte Bardot

Francuska aktorka Brigitte Bardot udowodniła, że w latach 60. była nie tylko ikoną seksu, ale także ikoną mody. Jej swobodny i seksowna moda była oczywista, ponieważ wiele obrazów przedstawiało ją w przezroczystym topie i pierzastym boa.

Topmodelki

Zwłaszcza angielskie modelki Twiggy i Jean Shrimpton, amerykańska modelka Colleen Corby i niemiecka Veruschka rządziły pasami startowymi i stronami czasopism w latach 60-tych. Ich rzeźbiarskie piękno i zmysł mody, szczególnie w szczytowym okresie huśtawkowych lat sześćdziesiątych, były kopiowane przez kobiety i młode dziewczyny, które były ich gorliwymi zwolenniczkami.

Sukienka kotajlowa

Sukienka koktajlowa jest sukienką dopasowaną do formy, którą zwykle ozdabia się koronką i długimi rękawami. Jednym z głównych przykładów tej kreacji z lat sześćdziesiątych jest suknia koktajlowa bez rękawów ozdobiona metalowymi krążkami. Została ona zaprojektowana przez hiszpańskiego projektanta Paco Rabanne’a w 1967 roku. Podczas gdy sukienki koktajlowe są nadal bardzo modne, to oczywiste jest, że ta w tamtym dziesięcioleciu była znacznie bardziej krzykliwa i ostentacyjna.

Spodnie dzwonowe

Mimo, że spodnie z dołem dzwonka (lub flary) są zwykle kojarzone z modą lat siedemdziesiątych, tak naprawdę pojawiły się one po raz pierwszy pod koniec lat sześćdziesiątych.

Globalna popularność bikini

Dwuczęściowe bikini zostało po raz pierwszy wprowadzone na rynek w latach 40-tych XX wieku, ale zszokowało swoją odkrywczą i kontrowersyjną stylistyką. Bikini powróciło na rynek dopiero w latach 60. ubiegłego wieku. Od tego czasu, jak wiemy, stało się ono powszechne jako damski strój plażowy i kąpielowy.

Choć trendy w modzie w latach 60-tych mogą być trudne do zrozumienia, to tym bardziej powinniśmy przyjrzeć się tym stylom bardziej szczegółowo. Filmy i pokazy modowe z tamtego okresu wywarły duży wpływ na scenę mody w tamtych czasach, co jest prawdą w każdej dekadzie.
Co więcej, moda tamtych czasów była również wykorzystywana jako sposób na zbliżenie dziedzin kultury, wyrażenie wolności młodzieży i zwiększenie świadomości politycznej ludzi. Czytanie o modzie z lat 60. nauczy nas więc wiele o społecznych i ekonomicznych aspektach tamtych czasów. Podniesie to zarówno naszą ogólną wiedzę, jak i sprawi, że nasza moda będzie miała większy sens.

polaczenie kolorow Previous post Czarny i granatowy – 5 wskazówek modnej kombinacji
pianka do stylizacji wlosow Next post Jak korzystać z pianki do stylizacji włosów?

Dodaj komentarz