Cięcie cesarskie jest to operacyjna metoda narodzin dziecka. Stosowana jest w przypadkach zagrożenia życia matki lub dziecka oraz w sytuacjach, kiedy pojawiają się wskazania do tego rodzaju porodu. Mogą to być problemy z kręgosłupem, duża wada wzroku, a także tokofobia, czyli strach przed porodem naturalnym. Jakie są możliwe powikłania po cesarskim cięciu?

 

Możliwe powikłania po cesarskim cięciu dla mamy

Cesarskie cięcie jest operacją. Do jej przeprowadzenia potrzebny jest anestezjolog, lekarze ginekolodzy i sztab pielęgniarek. Jak po każdej operacji, powikłania po cięciu cesarskim są możliwe. Choć współczesna medycyna minimalizuje je, one nadal mogą występować. Cięcie przeprowadzane jest delikatnie i z dużą ostrożnością, aby nie uszkodzić wnętrza jamy brzusznej rodzącej. Po operacji macica i powłoki brzuszne są zaszywane, a rodzącej podawane są środki przeciwbólowe i jest ona przewożona na salę pooperacyjną. Rodząca powinna przynajmniej przez 6 godzin leżeć, zanim wstanie. Zbyt szybka pionizacja, może być przyczyną bóli i zawrotów głowy.

Do możliwych powikłań po cesarce zaliczamy: krwiaki, zakażenia rany pooperacyjnej, zapalenie błony śluzowej macicy. Komplikacje mogą dotyczyć blizny lub zrostów, które pojawiają się wewnątrz brzucha. Lekarze do komplikacji przy kolejnych ciążach zaliczają również pęknięcia macicy czy wystąpienie ciąży w bliźnie po cięciu cesarskim.

Możliwe powikłania dla dziecka po cięciu cesarskim

W przypadku noworodka, również można mówić o pewnych negatywnych zjawiskach, związanych z cesarskim cięciem. O tym wszystkim można przeczytać, wpisując w wyszukiwarkę hasło ciąża porady dla mamy. Wielu lekarzy twierdzi, że dziecko urodzone przez cesarskie cięcie, może być narażony na cukrzycę, otyłość, nadciśnienie czy alergie, ale taki scenariusz nie musi się wcale wydarzyć. Noworodek może mieć też zasinione ciało i nieco mniej tlenu we krwi niż przy porodzie naturalnym.

Po cesarskim cięciu ważny jest kontakt skóra do skóry – noworodka może kangurować tata. Utrudnione może być także karmienie piersią po cesarce, ale dobry doradca laktacyjny powinien pomóc przezwyciężyć trudności.

jaki salon kosmetyczny wybrac Previous post Salon kosmetyczny – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
malowanie twarzy Next post Farby do malowania twarzy – wybierz najlepsze rozwiązanie

Dodaj komentarz