Domowe peelingi są znacznie słabsze niż te, które oferują gabinety kosmetyczne i medycyny estetycznej. Właśnie dlatego warto od czasu do czasu udać się do gabinetu i tam skorzystać ze specjalnego zabiegu oczyszczającego. Doskonałym wyborem może być mikrodermabrazja.
Skóra nie ma zdolności do samoczynnego oczyszczania. Jednak nawet dokładna pielęgnacja w domu nie jest w stanie zastąpić specjalistycznych zabiegów oczyszczających prowadzonych w gabinetach.
Zabiegi tego typu określa się mianem peelingów. Peelingi dzieli się na dwie kategorie, a mianowicie na peelingi chemiczne, na przykład kwasowe, a także peelingi mechaniczne, które polegają na mechanicznym złuszczeniu naskórka, na przykład z użyciem drobinek ścierających.
Rodzajem peelingu mechanicznego jest mikrodermabrazja, która dostępna jest w kilku wariantach do wyboru. Na czym dokładnie polega mikrodermabrazja? Jakie są jej rodzaje? Kiedy warto zdecydować się na taką procedurę?
Czym jest mikrodermabrazja?
Mikrodermabrazja to zabieg kosmetyczny, podczas którego dochodzi do mechanicznego ścierania naskórka przez specjalne głowice wyposażone w mikrokryształy albo przez ich strumień nakierowany na skórę.
Po raz pierwszy zabiegi tego typu zaczęto stosować w latach osiemdziesiątych. Początkowo były one prowadzone tylko przez dermatologów. Teraz mikrodermabrazja jest dostępna głównie w gabinetach kosmetycznych oraz medycyny estetycznej.
Rodzaje mikrodermabrazji
W zależności od wykorzystywanych mediów służących do złuszczania naskórka mikrodermabrazja dzielona jest na kilka różnych typów, a mianowicie są to:
- mikrodermabrazja diamentowa – podczas zabiegu stosowane są urządzenia wyposażone w głowice diamentowe
- mikrodermabrazja korundowa – zabieg polegający na ścieraniu naskórka strumieniem wody z korundem (tlenkiem glinu)
- mikrodermabrazja tlenowa (oxybrazja) – stosowany jest tlen oraz sól fizjologiczna, zabieg jest dedykowany nawet dla delikatnych, wrażliwych skór
Dobór odpowiedniego rodzaju mikrodermabrazji powinien bazować głównie na typie skóry. Do skór tłustych, mieszanych polecana jest głównie mikrodermabrazja diamentowa, która jest najsilniejszą z powyższych.
Nieco łagodniejsza jest mikrodermabrazja korundowa, która sprawdza się na niemalże każdym typie skóry.
Najbardziej delikatna i bezpieczna jest mikrodermabrazja tlenowa, czyli oxybrazja, która nie tylko oczyszcza, ale również dotlenia skórę. Również dedykowana jest do każdego typu skóry, w tym wrażliwej, naczynkowej.
Kiedy warto zdecydować się na mikrodermabrazję?
Zabiegi mikrodermabrazji polecane są głównie wtedy, gdy skóra wymaga dogłębnego oczyszczenia, a tym samym także pozbycia się nadmiaru sebum, zanieczyszczeń, drobnych niedoskonałości.
Za pomocą tego zabiegu można zredukować:
- nadmierne przetłuszczanie się skóry
- płytkie zmarszczki
- rozszerzone pory
- zaskórniki
- blizny potrądzikowe
- przebarwienia
- rozstępy
Po zabiegu tego rodzaju skóra jest dogłębnie oczyszczona, wygładzona, pełna blasku, dlatego też natychmiast wygląda lepiej.
Mikrodermabrazja – kiedy nie można jej wykonać?
Mikrodermabrazja nie jest rekomendowana dla każdego typu skóry, jednak związane jest to także z jej typem. Wśród głównych przeciwwskazań do zabiegu znajdują się:
- ciąża i karmienie piersią
- uszkodzenia skóry w obszarze zabiegu
- aktywne infekcje skórne, na przykład opryszczka
- trądzik różowaty
- trądzik ropowiczy
- nowotwory skóry
- naczyniaki jamiste
- terapia z użyciem izotretynoiny
- skłonności do powstawania bliznowców
Więcej na temat mikrodermabrazji można poczytać tutaj.
Zatem mikrodermabrazja to sprawdzony, skuteczny i przy tym bezpieczny zabieg mechanicznego oczyszczania skóry. Warto korzystać z niej regularnie!