Jeżeli chcemy jak najbardziej szczegółowo zadbać o własne zdrowie, powinniśmy regularnie się badać. Profilaktyka zdrowotna ma ogromne znaczenie, pozwala uniknąć ciężkiego przebiegu choroby, zminimalizować koszty leczenia, jak również sprawić, że nie będziemy wykluczeni zawodowo. Jednym z podstawowych badań, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jest przede wszystkim morfologia krwi. W jakich sytuacjach zaleca się jej wykonanie?

Regularne wykonywanie badań lekarskich jest o wiele tańsze oraz wygodniejsze, niż rezygnacja z dotychczasowego stylu życia, jak również wykluczenie zawodowe, konieczność odbywania specjalistycznego leczenia.

Chcąc utrzymać odpowiednią formę oraz oczywiście cieszyć się zdrowiem, musimy regularnie się badać. Do specjalisty nie powinniśmy trafiać wtedy, gdy coś nas boli i jesteśmy chorzy, ale zdecydowanie wcześniej.

Co to jest morfologia krwi?

Morfologia krwi to badanie, które może powiedzieć nam bardzo dużo o naszym stanie zdrowia oraz dolegliwościach, na które potencjalnie możemy cierpieć. Trzeba pamiętać, że jest badaniem diagnostycznym, a więc wykonywanym kontrolnie, albo w momencie, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie choroby.

Główne nieprawidłowości, które pozwala wykryć morfologia krwi to:

– różnego rodzaju infekcje oraz stany zapalne,
– choroby autoimmunologiczne,
– nowotwory, białaczka,
– anemia,
– różnego rodzaju choroby krwi.

Wskazania do morfologii

Morfologia krwi powie nam wiele o naszym organizmie oraz tym, co się w nim dzieje. Powinniśmy takie badanie wykonywać profilaktycznie, raz w roku (a optymalnie dwa razy w roku), nawet w sytuacji, gdy czujemy się bardzo dobrze oraz nic nas nie boli.

Warto sobie uświadomić, że morfologia ma ogromne znaczenie w procesie leczenia, jest formą kontroli stanu zdrowia, pozwala lepiej diagnozować i leczyć schorzenia przewlekłe.

Kiedy zachodzą przesłanki do tego, aby wykonać badanie? Przede wszystkim badanie trzeba wykonać w sytuacji, gdy:

– występują bóle kostne,
– mamy nawracające infekcje, ciągle jesteśmy chorzy,
– odczuwamy silną senność, zmęczenie, znużenie,
– występuje szybki spadek masy ciała,
– mamy skłonności do siniaków,
– nasze skaleczenia bardzo trudno się goją.

Bardzo dużym plusem jest oczywiście to, że morfologia krwi jest badaniem bezbolesnym, trwającym krótko, jak również pozwalającym na otrzymanie bardzo dokładnych oraz szybkich wyników. Na ich podstawie lekarz rodzinny może podjąć diagnostykę, obrać metodę leczenia lub skierować nas do lekarza specjalisty.

Previous post Zabiegi hi-tech w medycynie estetycznej
koszula Next post Koszula damska z nadrukiem – dlaczego warto ją mieć w swojej garderobie?

Dodaj komentarz